Skip to Content

TELEPHONE DIRECTORY

DEPARTMENTS, DIVISIONS, AND PROGRAMS
DEPARTMENTS CHAIRPERSON/DIRECTOR OFFICE TELEPHONE
African Studies Boatamo Mosupyoe AMD-462D 278-4376
Anthropology Raghuraman Trichur MND-4010 278-6452
Art Daniel Frye KDM-185 278-6166
Asian Studies
Pattaratorn Chirapravati KDM-186 278-3880
Athletics-Intercollegiate Terry Wanless YSM-134 278-6348
Biological Sciences Rose Leigh Vines SQU-202 278-6535
Business Degree Program Center
Bonnie Burnell TAH 1030 278-6771
California Studies Wesley Hussey TAH-3120 278-3849
Chemistry Linda Roberts SQU-506 278-6684
Chicana/o Latina/o Studies David J. León AMD-462B 278-6344
Communication Studies/Film/Journalism Kimo Ah Yun MND-5014 278-6688
Criminal Justice Hugh Wilson ALP-137 278-6487
Design John Forrest MRP-5001 278-3962
Economics Mark Siegler TAH-3028 278-6223
eLearning Jean-Pierre Bayard ARC-3005F 278-7948
 
EDUCATION
Bilingual/Multicultural Education Susan Heredia EUR-401 278-5942
Career and Technical Studies and Workforce Development Bruce Ostertag EUR-316 278-6622
Child Development Karen O’Hara BRH-135 278-7192
Counselor Education Rose Borunda EUR-414 278-5399
Doctorate in Educational Leadership Carlos Nevarez   278-2282
Educational Leadership & Policy Studies Francisco Reveles EUR-437 278-5388
Special Education, Rehabilitation, School Psychology & Deaf Studies
Bruce Ostertag EUR-316 278-6622
Teacher Education Rita Johnson EUR-203 278-6155
 
ENGINEERING
Civil Engineering Ramzi Mahmood RVR-4024 278-6982
Computer Engineering Suresh Vadhva RVR-3018 278-6834
Computer Science Cui Zhang RVR-3018 278-6834
Electrical & Electronic Engineering Suresh Vadhva RVR-3018 278-6873
Mechanical Engineering Susan Holl RVR-4024 278-6624
 
English Bradley Buchanan CLV-104 278-6586
Environmental Studies Dudley Burton AMD-554A 278-6620
Ethnic Studies Tim Fong AMD-463 278-6645
Family & Consumer Sciences Dianne Hyson MRP-3000 278-6393
Foreign Languages Bernice Bass de Martinez MRP-2051 278-6333
Geography Robin Datel AMD-550 278-6109
Geology Dave Evans PLR-2003 278-6337
Gerontology Cheryl Osborne ELD-1030 278-7163
Government Bahman Fozouni TAH-3104 278-6202
Hellenic Studies Katerina Lagos TAH-3089 278-7103
History Aaron Cohen TAH-3080 278-6206
Humanities & Religious Studies Jeffrey Brodd MND-2011 278-6444
Interdisciplinary Studies Charles Gossett AMD-255 278-6504
International Affairs Bahman Fozouni TAH-3104 278-6202
Kinesiology & Health Sciences Joan Neide SLN-3002 278-6441
Labor Studies Charles Varano AMD-454D 278-6675
Learning Skills Roberta Ching LSN-2200 278-6725
Liberal Arts Jeffrey Brodd MND-2011 278-6444
Liberal Studies David Lang LSN-2008 278-6342
Marine Sciences Rose Leigh Vines SQU-202 278-8656
Mathematics & Statistics Ed Shea BRH-141 278-6534
Middle East and Islamic Studies Bahman Fozouni TAH-3073 278-6202
Military Studies Charles Gossett AMD-255 278-6504
Music Ernie Hills CPS-107 278-5191
Nursing Carolyn Goetze ELD-1016 278-6525
Peace and Conflict Resolution David R. Andersen TAH-3119
278-7095
Philosophy Tom Pyne MND-3000 278-6424
Photography Sharmon Goff MRP-5001 278-3962
Physical Therapy
Susan McGinty SLN-4000 278-6426
Physics/Astronomy M. Hossein Partovi SQU-230 278-6518
Psychology
Bruce Behrman AMD-350 278-6254
Public Policy & Administration
Rob Wassmer TAH-3038 278-6557
Recreation, Parks & Tourism Administration Dana Kivel SLN-4000 278-6752
ROTC-Aerospace Studies
Harry Davis, Jr. PSB-210 278-7315
ROTC-Military Science Jared Buchanan PSB-202A 278-7682
Social Science
David Lang LSN-2008 278-6207
Social Work Robin Kenndey MRP-4010 278-6943
Sociology Judson Landis AMD-450 278-6522
Speech Pathology & Audiology Laureen O’Hanlon SHS-172 278-6601
Theater & Dance Linda Goodrich SHS-104 278-6368
Urban Land Development Robert Wassmer TAH-3037 278-6304
Women’s Studies Rita Cameron Wedding AMD-561B 278-6817
 
COLLEGES
Arts & Letters Nancy Tooker (Interim) MRP-5000 278-6502
Business Administration Sanjay Varshney TAH-1010 278-6578
Education Vanessa Sheared EUR-206 278-5883
Engineering & Computer Science Emir Jose Macari RVR-2014 278-6127
Health & Human Services Fred Baldini SLN-5002 278-7255
Natural Sciences & Mathematics
Jill Trainer SQU-334 278-4655
Social Sciences & Interdisciplinary Studies Charles Gossett AMD-255 278-6504
 
STUDENT SERVICES
Academic Advising and Career Center Beth Merritt Miller LSN-1013 278-6351
Admissions & Outreach
Emiliano Diaz LSN Lobby 278-2674
Associated Students, Inc.
Patricia Worley ASI Government Office, Univ Union 278-6784
Bookstore Pam Parsons Bookstore 278-6446
Career Center Beth Merritt Miller LSN-1013 278-6231
College of Continuing Education
Alice Tom 300 State Univ. Dr. 278-4433
EOP Marcellene Watson-
Derbigny
LSN-2205 278-6183
Financial Aid Craig Yamamoto LSN-1006 278-6980
Graduate Studies
Chevelle Newsome RFC-206 278-6470
Health Center Joy Stewart-James The Well 278-6049
Housing & Residential Life Michael Speros Sierra Hall 278-6655
Psychological and Counseling Services Karen Durst The Well 278-4988
Reentry Services Student Service Center LSN Lobby 278-3625
Registrar’s Office Dennis Geyer LSN 2000 278-3421
Registration Helpline     278-8088
Services to Students with Disabilities Judy Dean/Melissa Repa LSN-1008 278-6955
Student Financial Services Center Gina Curry LSN-1001 278-6736
TESOL (Peace Corps) Julian Heather CLV-138 278-5394
Testing Center Tejeshwar “TJ” Chowdhary LSN-2302 278-6296
Veterans Success Center Jeff Weston LSN 3000 278-6733