Skip to Content

TELEPHONE DIRECTORY

DEPARTMENTS, DIVISIONS, AND PROGRAMS

DEPARTMENTS CHAIRPERSON/DIRECTOR OFFICE TELEPHONE
Athletics-Intercollegiate Terry Wanless YSM-134 278-6348
eLearning Jean-Pierre Bayard ARC-3005F 278-7948
ROTC-Aerospace Studies
Richard Aaron PSB-210 278-7315
ROTC-Military Science Matthew Suhar PSB-202A 278-7682
 
BUSINESS ADMINISTRATION Sanjay Varshney TAH-1010 278-6578
Business Degree Program Center
Bonnie Burnell TAH 1030 278-6771
 
ARTS & LETTERS Edward Inch MRP-5000 278-6502
Art Daniel Frye KDM-185 278-6166
Communication Studies/Film/Journalism Kimo Ah Yun MND-5014 278-6688
Design John Forrest MRP-5001 278-3962
English Bradley Buchanan CLV-104 278-6586
Foreign Languages Bernice Bass de Martinez MRP-2051 278-6333
Hellenic Studies Katerina Lagos TAH-3089 278-7103
History Aaron Cohen TAH-3080 278-6206
Humanities & Religious Studies Jeffrey Brodd MND-2011 278-6444
Liberal Arts Jeffrey Brodd MND-2011 278-6444
Middle East and Islamic Studies Bahman Fozouni TAH-3073 278-6202
Music Ernie Hills CPS-107 278-5191
Philosophy Tom Pyne MND-3000 278-6424
Photography Sharmon Goff MRP-5001 278-3962
Theater & Dance Linda Goodrich SHS-104 278-6368
 
EDUCATION Vanessa Sheared EUR-206 278-5883
Bilingual/Multicultural Education Susan Heredia EUR-401 278-5942
Career and Technical Studies and Workforce Development Bruce Ostertag EUR-316 278-6622
Child Development Ana Garcia-Nevarez BRH-135 278-7192
Counselor Education Susan Wycoff EUR-414 278-5399
Doctorate in Educational Leadership Carlos Nevarez EUR-328 278-2282
Educational Leadership & Policy Studies Francisco Reveles EUR-437 278-5388
Special Education, Rehabilitation, School Psychology & Deaf Studies
Bruce Ostertag EUR-316 278-6622
Teacher Education Rita Johnson EUR-203 278-6155
 
ENGINEERING & COMPUTER SCIENCE Emir Jose Macari RVR-2014 278-6127
Civil Engineering Ramzi Mahmood RVR-4024 278-6982
Computer Engineering Suresh Vadhva RVR-3018 278-6873
Computer Science Cui Zhang RVR-3018 278-6834
Construction Management Mikael Anderson RVR-4024 278-6616
Electrical & Electronic Engineering Suresh Vadhva RVR-3018 278-6873
Mechanical Engineering Susan Holl RVR-4024 278-6624
 
HEALTH & HUMAN SERVICES Fred Baldini SLN-5002 278-7255
Criminal Justice Hugh Wilson ALP-137 278-6487
Kinesiology & Health Sciences Joan Neide SLN-3002 278-6441
Nursing Carolyn Goetze FLM-1002 278-6525
Physical Therapy
Susan McGinty SLN-4000 278-6426
Recreation, Parks & Tourism Administration Greg Shaw SLN-4000 278-6752
Social Work Robin Kennedy MRP-4010 278-6943
Speech Pathology & Audiology Laureen O’Hanlon SHS-172 278-6601
 
NATURAL SCIENCES & MATHEMATICS Jill Trainer SQU-334 278-4655
Biological Sciences Jennifer Lundmark SQU-202 278-6535
Chemistry Linda Roberts SQU-506 278-6684
Geography Robin Datel AMD-550 278-6109
Geology Dave Evans PLR-2003 278-6337
Marine Sciences Jennifer Lundmark SQU-202 278-8656
Mathematics & Statistics Ed Shea BRH-141 278-6534
Physics/Astronomy William DeGraffenreid SQU-230 278-6518
 
SOCIAL SCIENCES & INTERDISCIPLINARY STUDIES Edward Lascher Jr. AMD-255 278-6504
African Studies Boatamo Mosupyoe AMD-462D 278-4376
Anthropology Raghuraman Trichur MND-4010 278-6452
Asian Studies
Pattaratorn Chirapravati KDM-186 278-3880
California Studies Wesley Hussey TAH-3120 278-3849
Chicana/o Latina/o Studies David J. León AMD-462B 278-6344
Economics Mark Siegler TAH-3028 278-6223
Environmental Studies Dudley Burton AMD-554A 278-6620
Ethnic Studies Tim Fong AMD-463 278-6645
Family & Consumer Sciences Dianne Hyson MRP-3000 278-6393
Gerontology Cheryl Osborne ELD-1030 278-7163
Government Bahman Fozouni TAH-3104 278-6202
Interdisciplinary Studies Charles Gossett AMD-255 278-6504
International Affairs David Andersen TAH-3104 278-6202
Labor Studies Charles Varano AMD-454D 278-6675
Liberal Studies David Lang LSN-2008 278-6342
Military Studies Ted Lascher AMD-255 278-6504
Peace and Conflict Resolution David R. Andersen TAH-3119
278-7095
Psychology
Marya Endriga AMD-350 278-6254
Public Policy & Administration
Rob Wassmer TAH-3038 278-6557
Social Science
David Lang LSN-2008 278-6207
Sociology Judson Landis AMD-450 278-6522
Urban Land Development Robert Wassmer TAH-3037 278-6304
Women’s Studies Rita Cameron Wedding AMD-561B 278-6817
 
STUDENT SERVICES
Academic Advising and Career Center Beth Merritt Miller LSN-1013 278-6351
Admissions & Outreach
Emiliano Diaz LSN Lobby 278-2674
Associated Students, Inc.
Patricia Worley ASI Government Office, Univ Union 278-6784
Bookstore Pam Parsons Bookstore 278-6446
Career Center Beth Merritt Miller LSN-1013 278-6231
College of Continuing Education
Alice Tom 300 State Univ. Dr. 278-4433
EOP Marcellene Watson-
Derbigny
LSN-2205 278-6183
Financial Aid Anita Kermes (Interim) LSN-1006 278-6980
Graduate Studies
Chevelle Newsome (Interim) RFC-206 278-6470
Student Health Services Joy Stewart-James The Well 278-6049
Housing & Residential Life Michael Speros Sierra Hall 278-6655
Counseling and Psychological Services Karen Durst The Well 278-6416
Registrar’s Office Dennis Geyer LSN 2000 278-8088
Registration Helpline     278-8088
Services to Students with Disabilities Judy Dean/Melissa Repa LSN-1008 278-6955
Student Financial Services Center Gina Curry LSN-1001 278-6736
TESOL (Peace Corps) Julian Heather CLV-138 278-5394
Testing Center Beth Merritt-Miller LSN-2302 278-6296
Veterans Success Center Jeff Weston LSN 3003 278-6733